Breaking News
Η καταγωγή των ζυμαρικών - Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2012 09:38
Κίνα: internet με όρους και λογοκρισία! - Παρασκευή, 04 Ιανουαρίου 2013 09:42
Hobby Festival 2018 - Τετάρτη, 03 Οκτωβρίου 2018 01:13
07 Οκτωβρίου το 10ο Greece Race for the Cure® - Πέμπτη, 20 Σεπτεμβρίου 2018 23:52

Η λίστα SOL (Skilled Occupations List) της Αυστραλίας

Η λίστα SOL για όσους θέλουν να γνωρίζουν εάν οι σπουδές τους έχουν ζήτηση στην Αυστραλία.

 

 

A/A Occupation ANZSCO Code Assessing Authority
1 Construction Project Manager 133111 VETASSESS
2 Project Builder 133112 VETASSESS
3 Engineering Manager 133211 Engineers Australia/AIM
4 Production Manager (Mining) 133513 VETASSESS
5 Child Care Centre Manager 134111 TRA
6 Medical Administrator 134211 VETASSESS
7 Nursing Clinical Director 134212 ANMAC
8 Primary Health Organisation Manager 134213 VETASSESS
9 Welfare Centre Manager 134214 ACWA/VETASSESS
10 Accountant (General) 221111 CPA/ICAA/IPA
11 Management Accountant 221112 CPA/ICAA/IPA
12 Taxation Accountant 221113 CPA/ICAA/IPA
13 External Auditor 221213 CPA/ICAA/IPA
14 Internal Auditor 221214 VETASSESS
15 Actuary 224111 VETASSESS
16 Land Economist 224511 VETASSESS
17 Valuer 224512 VETASSESS
18 Ship's Engineer 231212 AMSA
19 Ship's Master 231213 AMSA
20 Ship's Officer 231214 AMSA
21 Architect 232111 AACA
22 Landscape Architect 232112 VETASSESS
23 Cartographer 232213 VETASSESS
24 Other Spatial Scientist 232214 VETASSESS
25 Surveyor 232212 SSSI
26 Urban and Regional Planner 232611 VETASSESS
27 Chemical Engineer 233111 Engineers Australia
28 Materials Engineer 233112 Engineers Australia
29 Civil Engineer 233211 Engineers Australia
30 Geotechnical Engineer 233212 Engineers Australia
31 Quantity Surveyor 233213 AIQS
32 Structural Engineer 233214 Engineers Australia
33 Transport Engineer 233215 Engineers Australia
34 Electrical Engineer 233311 Engineers Australia
35 Electronics Engineer 233411 Engineers Australia
36 Industrial Engineer 233511 Engineers Australia
37 Mechanical Engineer 233512 Engineers Australia
38 Production or Plant Engineer 233513 Engineers Australia
39 Mining Engineer (Excluding Petroleum) 233611 Engineers Australia
40 Petroleum Engineer 233612 Engineers Australia
41 Aeronautical Engineer 233911 Engineers Australia
42 Agricultural Engineer 233912 Engineers Australia
43 Biomedical Engineer 233913 Engineers Australia
44 Engineering Technologist 233914 Engineers Australia
45 Environmental Engineer 233915 Engineers Australia
46 Naval Architect 233916 Engineers Australia
47 Agricultural Consultant 234111 VETASSESS
48 Agricultural Scientist 234112 VETASSESS
49 Forester 234113 VETASSESS
50 Medical Laboratory Scientist 234611 AIMS
51 Veterinarian 234711 AVBC
52 Metallurgist 234912 VETASSESS
53 Physicist (Medical Physicist only) 234914 ACPSEM
54 Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher 241111 AITSL
55 Secondary School  Teacher 241411 AITSL
56 Special Needs Teacher 241511 AITSL
57 Teacher of the Hearing Impaired 241512 AITSL
58 Teacher of the Sight Impaired 241513 AITSL
59 Special Education Teachers nec 241599 AITSL
60 Medical Diagnostic Radiographer 251211 AIR
61 Medical Radiation Therapist 251212 AIR
62 Nuclear Medicine Technologist 251213 ANZSNM
63 Sonographer 251214 AIR
64 Environmental Health Officer 251311 VETASSESS
65 Occupational Health and Safety Adviser 251312 VETASSESS
66 Optometrist 251411 OCANZ
67 Chiropractor 252111 CCEA
68 Osteopath 252112 ANZOC
69 Dental Specialist 252311 ADC
70 Dentist 252312 ADC
71 Occupational Therapist 252411 OTC
72 Physiotherapist 252511 APC
73 Podiatrist 252611 APodC/ANZPAC
74 Speech Pathologist 252712 SPA
75 General Practitioner 253111 Medical Board of Australia
76 Anaesthetist 253211 Medical Board of Australia
77 Specialist Physician (General Medicine) 253311 Medical Board of Australia
78 Cardiologist 253312 Medical Board of Australia
79 Clinical Haematologist 253313 Medical Board of Australia
80 Medical Oncologist 253314 Medical Board of Australia
81 Endocrinologist 253315 Medical Board of Australia
82 Gastroenterologist 253316 Medical Board of Australia
83 Intensive Care Specialist 253317 Medical Board of Australia
84 Neurologist 253318 Medical Board of Australia
85 Paediatrician 253321 Medical Board of Australia
86 Renal Medicine Specialist 253322 Medical Board of Australia
87 Rheumatologist 253323 Medical Board of Australia
88 Thoracic Medicine Specialist 253324 Medical Board of Australia
89 Specialist Physicians nec 253399 Medical Board of Australia
90 Psychiatrist 253411 Medical Board of Australia
91 Surgeon (General) 253511 Medical Board of Australia
92 Cardiothoracic Surgeon 253512 Medical Board of Australia
93 Neurosurgeon 253513 Medical Board of Australia
94 Orthopaedic Surgeon 253514 Medical Board of Australia
95 Otorhinolaryngologist 253515 Medical Board of Australia
96 Paediatric Surgeon 253516 Medical Board of Australia
97 Plastic and Reconstructive Surgeon 253517 Medical Board of Australia
98 Urologist 253518 Medical Board of Australia
99 Vascular Surgeon 253521 Medical Board of Australia
100 Dermatologist 253911 Medical Board of Australia
101 Emergency Medicine Specialist 253912 Medical Board of Australia
102 Obstetrician and Gynaecologist 253913 Medical Board of Australia
103 Ophthalmologist 253914 Medical Board of Australia
104 Pathologist 253915 Medical Board of Australia
105 Diagnostic and Interventional Radiologist 253917 Medical Board of Australia
106 Radiation Oncologist 253918 Medical Board of Australia
107 Medical Practitioners nec 253999 Medical Board of Australia
108 Midwife 254111 ANMAC
109 Nurse Practitioner 254411 ANMAC
110 Registered Nurse (Aged Care) 254412 ANMAC
111 Registered Nurse (Child and Family Health) 254413 ANMAC
112 Registered Nurse (Community Health) 254414 ANMAC
113 Registered Nurse (Critical Care and Emergency) 254415 ANMAC
114 Registered Nurse (Developmental Disability) 254416 ANMAC
115 Registered Nurse (Disability and Rehabilitation) 254417 ANMAC
116 Registered Nurse (Medical) 254418 ANMAC
117 Registered Nurse (Medical Practice) 254421 ANMAC
118 Registered Nurse (Mental Health) 254422 ANMAC
119 Registered Nurse (Perioperative) 254423 ANMAC
120 Registered Nurse (Surgical) 254424 ANMAC
121 Registered Nurse (Paediatrics) 254425 ANMAC
122 Registered Nurses nec 254499 ANMAC
123 ICT business Analyst 261111 ACS
124 Systems Analyst 261112 ACS
125 Analyst Programmer 261311 ACS
126 Developer Programmer 261312 ACS
127 Software Engineer 261313 ACS
128 Computer Network and Systems Engineer 263111 ACS
129 Telecommunications Engineer 263311 Engineers Australia
130 Telecommunications Network Engineer 263312 Engineers Australia
131 Barrister 271111 SLAA
132 Solicitor 271311 SLAA
133 Clinical Psychologist 272311 APS
134 Educational Psychologist 272312 APS
135 Organisational Psychologist 272313 APS
136 Psychotherapist 272314 VETASSESS
137 Psychologists nec 272399 APS
138 Social Worker 272511 AASW
139 Civil Engineering Draftsperson 312211 Engineers Australia/ VETASSESS
140 Civil Engineering Technician 312212 VETASSESS
141 Electrical Engineering Draftsperson 312311 Engineers Australia
142 Electrical Engineering Technician 312312 TRA
143 Radio Communications Technician 313211 TRA
144 Telecommunications Field Engineer 313212 Engineers Australia
145 Telecommunications Network Planner 313213 Engineers Australia
146 Telecommunications Technical Officer or Technologist 313214 Engineers Australia
147 Automotive Electrician 321111 TRA
148 Motor Mechanic (General) 321211 TRA
149 Diesel Motor Mechanic 321212 TRA
150 Motorcycle Mechanic 321213 TRA
151 Small Engine Mechanic 321214 TRA
152 Sheetmetal Trades Worker 322211 TRA
153 Metal Fabricator 322311 TRA
154 Pressure Welder 322312 TRA
155 Welder (First Class) 322313 TRA
156 Fitter (General) 323211 TRA
157 Fitter and Turner 323212 TRA
158 Fitter-Welder 323213 TRA
159 Metal Machinist (First Class) 323214 TRA
160 Locksmith 323313 TRA
161 Bricklayer 331111 TRA
162 Stonemason 331112 TRA
163 Carpenter and Joiner 331211 TRA
164 Carpenter 331212 TRA
165 Joiner 331213 TRA
166 Painting trades workers 332211 TRA
167 Glazier 333111 TRA
168 Fibrous Plasterer 333211 TRA
169 Solid Plasterer 333212 TRA
170 Wall and Floor Tiler 333411 TRA
171 Plumber (General) 334111 TRA
172 Airconditioning and Mechanical Services Plumber 334112 TRA
173 Drainer 334113 TRA
174 Gasfitter 334114 TRA
175 Roof plumber 334115 TRA
176 Electrician (General) 341111 TRA
177 Electrician (Special Class) 341112 TRA
178 Lift Mechanic 341113 TRA
179 Airconditioning and Refrigeration Mechanic 342111 TRA
180 Electrical Linesworker 342211 TRA
181 Technical Cable Jointer 342212 TRA
182 Electronic Equipment Trades Worker 342313 TRA
183 Electronic Instrument Trades Worker (General) 342314 TRA
184 Electronic Instrument Trades Worker (Special Class) 342315 TRA
185 Chef*** 351311 TRA
186 Boat Builder and Repairer 399111 TRA
187 Shipwright 399112 TRA
188 Dental Hygienist 411211 VETASSESS
189 Dental Prosthetist 411212 TRA
190 Dental Technician 411213 TRA
191 Dental Therapist 411214 VETASSESS

 *** indicates that the occupation excludes positions in fast food or takeaway food service.

 

Σεμινάρια Προσεχώς

Δεν υπάρχουν επερχόμενα σεμινάρια

Νέες Καταχωρήσεις Σεμιναρίων

Δεν υπάρχουν επερχόμενα σεμινάρια

Get connected with Us

Subscribe to our newsletter